Producenci
Wpływ cytruliny na zdrowie sportowca

Cytrulina jest związkiem chemicznym, który stanowi produkt przemiany innej substancji, zwanej ornityną. Związek ten jest ściśle powiązany z produkcją tlenku azotu w organizmie człowieka, który podnosi wydajność wysiłkową organizmu. Z tego powodu jest często stosowany tuż przed treningiem przez osoby czynnie uprawiające sport. Dlaczego cytrulina jest tak ważna przy dużym wysiłku fizycznym?

Skuteczny antykatabolikStabilne warunki sprzyjają utrzymaniu w równowadze procesu budowy i rozpadu białek ustrojowych. Niektóre okoliczności, takie jak duży wysiłek fizyczny, stres czy niedożywienie mogą wpływać na rozwój niekorzystnych zmian w organizmie związanych z katabolizmem (rozpadem) białek. Wyjątkową podatnością na katabolizm odznaczają się białka mięśniowe, które jako pierwsze wykorzystywane są do przemian energetycznych. Ten wyjątkowo negatywny efekt odczuwany jest przede wszystkim przez sportowców i kulturystów, skutkujący zmniejszaniem masy mięśniowej oraz siły fizycznej. Według badań, przyjmowana przed ćwiczeniami cytrulina, zmniejsza rozpad tkanki mięśniowej zarówno w stanie deficytu energetycznego, jak i niedoboru protein. 

Większe możliwości fizyczneBadania przeprowadzone na grupie sportowców, polegające na suplementacji cytruliną w ilości 6 g na dobę, wykazały, że związek ten skutecznie poprawia wydolność całego organizmu. Polepszeniu uległa wytrzymałość siłowa badanych oraz wydolność oddechowa. Co więcej, stwierdzono, że regularne przyjmowanie cytruliny wpływa na zmniejszenie uczucia zmęczenie w trakcie i po ćwiczeniach, co przyczynia się do możliwości prowadzenia dłuższych i bardziej intensywnych treningów.

Odkwaszanie organizmuRównowaga kwasowo-zasadowa organizmu związana jest z utrzymaniem optymalnego stężenia jonów wodorowych w ustroju. Dowiedziono, że suplementacja cytruliną pozytywnie wpływa na zachowanie wspomnianej równowagi i pozwala na prawidłową pracę organizmu. Przyjmowanie cytruliny korzystnie oddziałuje na odzyskanie wodorowęglanów przez nerki. Dbanie o prawidłową równowagę kwasowo-zasadową organizmu jest niezbędne do prawidłowej jego pracy i niesie ze sobą daleko idące, korzystne konsekwencje. Cytrulina wpływa na wspomniane już zmniejszenie katabolizmu, poprawia wydolność organizmu, redukuje zmęczenie oraz zmniejsz ilość usuwanych podczas intensywnego treningu niezbędnych dla zdrowia pierwiastków takich jak sód, potas, magnez i wapń.

Sposób na zakwasyDolegliwości bólowe, występujące na drugi lub trzeci dzień po intensywnym treningu, nazywane są potocznie zakwasami. Choć nie wpływają negatywnie na ogólne zdrowie sportowca, skutecznie utrudniają prawidłowe wykonanie kolejnego treningu. Cytrulina należy do związków chemicznych, które pozwalają niwelować dokuczliwe objawy zakwasów. W przeciwieństwie do innych substancji, wprost dedykowanych zmniejszaniu bólu mięśni, takich jak acetylowana-cysteina czy witaminy antyoksydacyjne, cytrulina nie gwarantuje pojawienia się pozytywnego wpływu wysiłku fizycznego na zdrowie metaboliczne organizmu

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl